Vallgrundin toiminnot siirtyvät uudelle Vaasan merivartioasemalle vuonna 2027

Rajavartiolaitos perustaa Vaasaan merivartioaseman kesällä 2027. Vaasan Kutterisatamaan sijoittuvalle asemalle siirtyvät toiminnot läheiseltä Vallgrundin merivartioasemalta, joka lakkautetaan.

Vallgrundin merivartioasema Kuva: Rajavartiolaitos

1.7.2027 perustettava Vaasan merivartioasema vastaa paremmin merialueen hälytystehtävien alueellista painottumista ja lyhentää myös siirtymisiä alueen lentokentille, Vaasan satamaan ja muualle maakuntaan.

– Tämä parantaa Rajavartiolaitoksen valmiutta meripelastus- ja rajaturvallisuustehtävissä alueella, kertoo meriturvallisuusjohtaja Mikko Hirvi Rajavartiolaitoksen esikunnasta. Merivartioaseman siirtyminen Vaasaan edistää myös yhteistyötä ja yhteiskäyttöisyyttä muiden viranomaisten ja yhteistoimintaosapuolten kanssa. Näitä toimijoita ovat erityisesti pelastuslaitos, poliisi, Suomen Meripelastusseura sekä ympäristövahinkojentorjunnan valmiusalus.

− Partiointiin, valvontaan ja läsnäoloon Merenkurkun saaristossa ei tule muutoksia, korostaa Länsi-Suomen merivartioston apulaiskomentaja Tuomas Luukkonen.

Muutos mahdollistaa turvallisten, terveellisten ja tarkoituksenmukaisten toimitilojen ja satamarakenteiden käyttöönoton. Vallgrundin huonokuntoisista ja toiminnallisesti epätarkoituksenmukaisista kiinteistöistä luovutaan.

Meriturvallisuusjohtaja Mikko Hirvi Kuva: Rajavartiolaitos

Muutokset on käsitelty Saaristoasiain neuvottelukunnassa sekä Rajavartiolaitoksen ja Länsi-Suomen merivartioston yhteistoimintalautakunnissa. Päätöksen Vaasan merivartioaseman perustamisesta ja Vallgrundin lakkauttamisesta on tehnyt sisäministeri Rajavartiolaitoksen päällikön esittelystä.

Lähde: Rajavartiolaitos

Jaa artikkeli