– Viime vuoden tuloksia esitellessämme lupasimme sijoittajillemme ja asiakkaillemme, että pysymme joustavina ja reagoimme markkinoiden tarpeisiin. Star I on palvellut meitä hyvin ja herättänyt toistuvasti kiinnostusta potentiaalisissa ostajissa. Nyt avautui hyvä tilaisuus myydä laiva ja jatkaa Paldiski-Kapellskär-reitin liikennöintiä vastaavalla tavalla, Superfast IX:llä, joka palasi viime vuonna pitkäaikaiselta vuokrausjaksolta Kanadasta. Laivan pitäminen käyttämättömänä ei ole yhtiölle pitkällä aikavälillä kestävää, Tallink Gruppin toimitusjohtaja Paavo Nõgene kommentoi kauppaa.
Superfast IX aloittaa liikennöinnin Paldiski–Kapellskär-reitillä 12.4.2025. Reitin aikatauluihin tai palveluihin ei ole tulossa muutoksia, eikä laivanvaihdos vaikuta lippujen hintoihin.
– Teemme lähiviikkoina kaiken tarvittavan, jotta siirtymä sujuu mahdollisimman vaivattomasti. Lippu- ja varausjärjestelmät ovat jo päivitetty. Palvelun laatu ei heikkene, sillä Superfast IX on nykyaikainen laiva ja Star I:ltä tutut ravintola- ja myymäläpalvelut jatkuvat myös Superfast IX:llä. Superfast IX:llä on lisäksi tilavampia hyttejä sekä enemmän rahtikapasiteettia, Nõgene toteaa.
Varustamon mukaan Star I:n myyminen ei vaikuta merkittävästi yhtiön taloudelliseen tulokseen, mutta tukee sen toiminnan tehostamista. Star I luovutetaan Irish Continental Group plc -yhtiölle lähiviikkoina.
Superfast IX on rakennettu vuonna 2002 Kiehlissä, Saksassa. Tallink osti laivan vuonna 2006, ja se aloitti liikennöinnin Viron lipun alla Rostock-Paldiski-Hanko-reitillä. Myöhemmin laiva siirtyi Helsinki–Rostock-reitille, ja viime vuosina se on ollut vuokrattuna ja liikennöinyt Kanadan vesillä.
Vaula Aunola