Turun uuden matkustajaterminaalin ohjausjärjestelmän toteuttaa Weasel Softwarelle

Uudessa terminaalissa kaksi ro-ro-alusta voi saapua ja lähteä samanaikaisesti alle tunnissa, mikä asettaa suuria vaatimuksia liikenteen ohjaukselle.

Kuva: Turun Satama

Turun sataman uuden matkustajaterminaalin matkustaja- ja liikenteenohjausjärjestelmän toimittajaksi on valittu turkulainen Weasel Software Oy. Yhtiö vastaa Ferry Terminal Turku -hankkeessa järjestelmän toimituksesta, käyttöönotosta sekä ylläpito- ja tukipalveluista.

Matkustaja- ja liikenteenohjausratkaisu sisältää varsinaisen ohjausjärjestelmän lisäksi siihen liittyvän infrastruktuurin, kuten portit, mittalaitteet ja digitaaliset opasteet. 

“On hienoa päästä toteuttamaan Turun Satamalle ratkaisu, joka yhdistää matkustaja- ja liikenteenohjauksen yhdeksi kokonaisuudeksi. Tuomme hankkeeseen modernin järjestelmän ja varmistamme sen sujuvan käytön pitkäjänteisillä ylläpito- ja tukipalveluilla”, sanoo Weasel Software Oy:n toimitusjohtaja Juha Laurila.

Uuden järjestelmän tavoitteena on nopeuttaa ajoneuvojen ja matkustajien lähtöselvitystä sekä laivaan nousua. 

Nopeat kääntöajat vaativat tarkkaa ohjausta

Sataman mukaan uusi järjestelmä vähentää manuaalista työtä ja parantaa liikenteen sujuvuutta erityisesti vilkkaimpina aikoina, jolloin laivojen kääntöaika on lyhyt. 

Automatisoidut ja yhteen integroidut prosessit mahdollistavat sen, että samanaikaiset lähdöt voidaan hoitaa yhdeltä yhteiseltä odotusalueelta.

”Ferry Terminal Turku -hankkeen keskeinen tavoite on rakentaa matkustajille ja varustamoille entistä sujuvampi ja tehokkaampi satamakokemus. Matkustaja- ja liikenteenohjausjärjestelmä on tässä aivan keskeinen osa, ja olemme erittäin tyytyväisiä saadessamme toteuttajaksi kokeneen ja asiantuntevan toimijan”, sanoo Turun Sataman toimitusjohtaja Erik Söderholm.

Jaa artikkeli
Vesitiepäivä 2026