Tallink teki 17 miljoonan euron tuloksen haastavassa markkinassa

Konserni pienensi velkataakkaansa ja jatkaa osingonmaksua.

"Olemme johdonmukaisesti pienentäneet velkataakkaamme ja jatkamme sen priorisointia myös tulevaisuudessa”, Paavo Nõgene toteaa.

Tallink Grupp teki vuonna 2025 nettotulosta 17,3 miljoonaa euroa. Tulos ennen korkoja, veroja ja poistoja (EBITDA) oli 130 miljoonaa euroa. Liikevaihto oli 765 miljoonaa euroa.

Yhtiö aikoo jatkaa osingonmaksua kuluvana vuonna. Johtoryhmä esittää hallintoneuvostolle 0,06 euron osinkoa osakkeelta.

Yhtiö kuljetti viime vuonna lähes 5,5 miljoonaa matkustajaa. Näistä noin 3,6 miljoonaa matkusti Suomen ja Viron välisellä reitillä. Suomen ja Ruotsin välisellä reitillä matkusti lähes 1,4 miljoonaa ja Viron ja Ruotsin välisellä reitillä hieman yli puoli miljoonaa matkustajaa. Rahtiyksiköitä kuljetettiin hieman yli 245 000 ja henkilöautoja yli 760 000.

Takana haastava vuosi

Toimitusjohtaja Paavo Nõgenen mukaan vuosi oli markkinaympäristön kannalta haastava.

”Vuosi 2025 oli täynnä haasteita, kuten aiemmatkin viime vuodet. Tulokseemme vaikutti erityisesti taloudellinen epävarmuus suurimmalla markkinallamme Suomessa”, Nõgene sanoo yhtiön tulostiedotteessa.

“Yleinen epäsuotuisa toimintaympäristö heijastuu myös rahtivirtoihin, vaikka on tärkeää todeta, että ne ovat alkuvuonna kasvaneet maltillisesti. Virossa merialan valtiontuen puute rasittaa liiketoimintaamme entisestään ja asettaa meidät kilpailullisesti heikompaan asemaan naapurimaihin verrattuna”, Nõgene lisää.

Tilikauden päättyessä konsernilla oli 11 alusta, joista kolme oli ulosvuokrattu. Lisäksi kolme alusta oli myyty aiemmin. Lainojen ja korkojen määrä oli lähes 113 miljoonaa euroa.

”Sisäiset päätökset auttoivat meitä sopeutumaan joustavasti ulkoisiin olosuhteisiin. Kolmen aluksen myynti tuki kustannusrakenteen optimointia. Olemme johdonmukaisesti pienentäneet velkataakkaamme ja jatkamme sen priorisointia myös tulevaisuudessa.”

“Samalla kestävän kehityksen näkökulmasta on tärkeää korostaa, että olemme myyneet vihreitä yksiköitä FuelEU Maritime -asetuksen puitteissa ja vähentäneet velkataakkaamme merkittävästi, 94 miljoonalla eurolla. Olemme edelleen luotettava osingonmaksaja, ja yhtiön johtoryhmä esittää hallintoneuvostolle maksettavaksi 0,06 euroa osinkoa osakkeelta.”

Laivojen käyttöikä 45 vuoteen

Yhtiö investoi viime vuonna 33 miljoonaa euroa, mikä on 10 miljoonaa euroa enemmän kuin vuotta aiemmin. Investoinnit kohdistuivat muun muassa Silja Serenaden ja Baltic Princessin teknisiin parannuksiin sekä Baltic Princessin matkustajatilojen uudistamiseen.

”Vaikka yhtiö on kannattava, on tärkeää huomioida päätöksemme yhdenmukaistaa laivojen käyttöikä 45 vuoteen. Vanhemmat aluksemme Silja Serenade ja Silja Symphony viettävät 35-vuotisjuhliaan ja ovat edelleen erinomaisessa kunnossa”, Nõgene sanoo.

Tallink kertoi myös jatkaneensa biometaanin käyttöä pikalaivoillaan MyStarilla ja Megastarilla.

”Tallink rakentaa vihreintä siltaa Suomen ja Viron välille. Vuosi 2025 jää mieleen käännekohtana, kun pikalaivamme MyStar ja Megastar aloittivat biometaanin tankkauksen.”

Yhtiön mukaan se on saavuttanut kolme neljäsosaa biometaanin hankintatavoitteestaan.

Jaa artikkeli
Merenkulun säätiö