MOTK elää ja kehittyy – toimintaa laajennetaan valtakunnalliseksi

Merenkulkualan opetuksen ja tutkimuksen kannatusyhdistyksen stipendillä palkitut esillä Aboa Mare Maritime Fairissa Turussa.

Kuvassa MOTK:n stipendin saajista Aldijana Hukic, Tom Merikanto, Suvi-Tuuli Lappalainen ja Juho Hotanen, takana stipenditoimikunnan pj Kirsti Tarnanen-Sariola ja edessä MOTK ry:n edellinen pj Pekka Partanen ja nykyinen pj Marina Paulaharju.

Merenkulkualan opetuksen ja tutkimuksen kannatusyhdistys (MOTK) stipendinsaajat esittelivät opinnäytteensä Aboa Mare Maritime Fairin yhteydessä 29.10.2026 järjestetyssä tapahtumassa.

Samalla muistettiin yhdistyksen pitkäaikaista puheenjohtajaa eli Suomen Laivanpäällystöliittoa edustanutta Pekka Partasta, joka on toiminut puheenjohtajana jo noin 20 vuoden ajan. MOTKin nykyinen puheenjohtaja on Merimieseläkekassan johtaja Marina Paulaharju. Stipenditoimikunnan puheenjohtajana toimii Suomen Satamat ry:n Kirsti Tarnanen-Sariola.

MOTKin tarkoituksena on sääntöjensä mukaan kehittää merenkulkualan ja siihen liittyvien toimintojen opetusta ja tutkimusta sekä edistää merenkulkualan suomen- ja ruotsinkielistä yliopisto- ja korkeakouluopetusta Suomessa. Lisäksi se voi ylläpitää ja kehittää täydennyskoulutusmahdollisuuksia merenkulun ammateissa toimiville.

Yhdistyksen toiminta halutaan laajentaa länsirannikolta valtakunnalliseksi, joten kaikki merialan oppilaitokset, merikaupungit, maakunnat ja toimialajärjestöt toivotetaan tervetulleeksi mukaan jäseneksi.

Ensi vuonna MOTK ry täyttää 50 vuotta. Lue lisää MOTKista ja tuo organisaatiosi mukaan!

Vuonna 2025 MOTKin stipendin saivat

Juho Hotanen.

Hotanen, Juho, Merikapteeni/Kymenlaakso XAMK
Opinnäytetyö: Changing Future: Toward the Continuous Transformation of Maritime Industry
Teema: Merenkulun ympäristökysymykset

Suvi-Tuuli Lappalainen.

Lappalainen, Suvi-Tuuli, Filosofian tohtori, Meriliikenne/Estonian Maritime Academy
Opinnäytetyö: Nitrogen and Phosphorus Discharges from Shipping and Ports in the Baltic Sea
Teema: Merenkulun ympäristökysymykset

Renholm, Kati, Ylempi AMK-tutkinto Toimitusverkon kehittäminen/Satakunnan AMK
Opinnäytetyö: Merikuljetusten tiedonhallintajärjestelmä NEMOn vaikutukset lastinomistajiin
Teema: Satamatoiminnot/Huolinta

Uschanow, Tony Tutkinto: Ylempi AMK-tutkinto Master of Maritime Management/Novia yrkeshögskolan
Opinnäytetyö: Competitiveness of shortsea transports in part cargo shipments in greentransition
Teema: Merenkulkutalous ja Merenkulun ympäristökysymykset

Aldijana Hukic ja Tom Merikanto.Hukic, Aldijana ja Merikanto, Tom, Yhteinen opinnäytetyö, tutkinto: Tradenomi/Turun AMK
Opinnäytetyö: Merenkulun turvallisuus autonomisissa ja miehitetyissä aluksissa
Teema: Merenkulun turvallisuus

Teksti ja kuvat: Sari Turkkila

Jaa artikkeli
Ship Happens