Arktisten merien lämpeneminen on omiaan viilentämään suurvaltojen suhteita. Venäjä ja Kiina eivät epäröi investoida pohjoisilla alueille, ja Yhdysvallat on jäämässä tässä kisassa soittelemaan kolmatta viulua.
Amerikkalaisten tilanteen tekee entistä kömpelömmäksi se, että FBI tutkii Venäjän ja presidentti Donald Trumpin välejä, Bloomberg kirjoittaa. Yhdysvaltalainen ulkosuhteita tutkiva Council on Foreign Relations julkaisi äskettäin raportin, jossa CFR:n väki varoitti maiden välien kiristymisestä nopeasti lämpenevällä Jäämerellä.
– Juuri nykyään Venäjän toimia Arktikalla pitää arvioida erityisen tarkasti, raportin laatijat kirjoittavat.
Venäjällä jo sisärata arktisessa kultaryntäyksessä
Juuri nyt Pohjoinen jäämeri lämpenee kaksi kertaa muita merialueita nopeammin. Tämä avaa uusia meriväyliä ja kauppareittejä Koillis- ja Luoteisväylälle. Varsinkin Venäjän 25 000 mailin rannikolla sijaitsee valtavia öljy- ja kaasuvaroja.
Venäjä tuottaa 95 prosenttia kaasusta ja 75 raakaöljystä juuri pohjoisilla alueilla. Venäjän arktisilla rannikoilla asuu myös paljon enemmän väkeä kuin Yhdysvaltain ja Kanadan pohjoisilla rannoilla.
USA tarvitsee arktisen strategian
Yhdysvaltain toimet ovat sen sijaan keskittyneet tietellisiin hankkeisiin sekä ympäristö- ja energia-aloille.
– Nämä toimet pysyvät tärkeinä, mutta uusien maiden tulo pohjoisille vesille edellyttää USA:lta strategisempaa suhtaumista, CFR:n väki huomauttaa.
CFR on riippumaton paneeli, jonka johtajia ovat muiden muassa Coast Guardin entinen komentaja Thad Allen ja USA:n ympäristöviraston johtaja Christine Todd Whitman.
Yhdysvalloilta puuttuu merialueilta sopivia syvänmeren satamia. Alaskan Nome on yksi tällainen, mutta sataman kapasiteetti ja infra saattaa osoittua riittämättömäksi arktisen liikenteen kasvaessa.
– Jos joku haluaa tuottaa meille harmia, niin Pohjoiskalotti on tähän juuri sopiva paikka, Whitman sanoo.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-22/experts-worry-the-u-s-is-losing-the-race-for-arctic-power