04.08.2017

Italia ja Ranska ilmiriidassa STX Francen telakan kansallistamisen jälkeen

Ranskan presidentti Emmanuel Macron on yllättänyt sekä ranskalaiset yritykset että italialaiset telakkayhtiöt päätöksellään kansallistaa STX Francen konkurssipesän telakan. Macronin liike on vihastuttanut yrityksiä ja poliitikkoja molemmissa maissa. 

Ranskan presidentti Emmanuel Macron on yllättänyt sekä ranskalaiset yritykset että italialaiset telakkayhtiöt päätöksellään kansallistaa STX Francen konkurssipesän telakan. Macronin liike on vihastuttanut yrityksiä ja poliitikkoja molemmissa maissa.

Macron pääsi keväällä virkaansa nimen omaan yrityspuolen johtajana. Tätä taustaa vasten monet investointipankkiirit eivät hevin ymmärrä äkillistä telakkayhtiön kansallistamista siitäkään huolimatta, että hallitus on sanonut päätöksen olevan lyhytaikaisen.

Macronin viimeisin liike on herättänyt reippaasti närää naapurimaa Italiassa, jonka valtiollinen telakkayhtiö Fincantieri on tehnyt ostotarjouksen STX Francesta. Fincantieri tarjosi toukokuussa 79,5 miljoonaa euroa saadakseen haltuunsa kaksi kolmasosaa korealais-ranskalaisen telakan osakekannasta. STX Francen nenä painui pinnan alle sen jälkeen kun sen korealainen emoyhtiö STX haki konkurssisuojaa.

Tällä viikolla Ranskan hallitus on käyttänyt etuosto-oikeuttaan hankkia määräenemmistön STX Francen osakkeista. Näin presidentti Macronin hallinnolle jää enemmän aikaa päättää telakkayhtiön kohtalosta.

– Päätös on linjassa Ranskan taloudellisen strategian kanssa, jonka mukaan haluamme suojella etujamme, Ranskan talousministeri Bruno Le Maire sanoo Reutersille.

Italia ei ymmärrä lainkaan Ranskan päätöstä

Italian hallitus ei ole suinkaan samoilla linjoilla ranskalaisten kanssa. Italian valtiovaraininisteri Carlo Calenda kutsuu ranskalaisten kansallistamispäätöstä ”synkäksi ja vaikeasti ymmärrettävksi ratkaisuksi.”

– Kansallisuusaate ja protektionismi eivät vain sovi kahden eturivin eurooppalaisen maan suhteisiin, Calenda toteaa Bloombergille.

Ranska haluaa päätöksellään suojata noin 2 500 laivanrakentajan työpaikat Atlantin rannalla sijaitsevassa Saint-Nazairessa. Telakka on muutenkin maan ainoa riittävän suuri yksikkö, joka kykenee rakentamaan lentotukialuksia ja isoja risteilyaluksia.

http://www.reuters.com/article/us-stx-m-a-fincantieri-france-idUSKBN1AC16H

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-07-27/macron-nationalizes-shipyard-in-domestic-step-spooking-outsiders

Jaa artikkeli