Palkinto perustuu riippumattomaan kuluttajatutkimukseen sekä matkailualan ammattilaisten ja asiantuntijaraadin arviointiin.
Grand Travel Award Finland -gaala järjestettiin Helsingissä 28. toukokuuta 2026. Tilaisuus kokosi yhteen noin 300 matkailualan ammattilaista.
Rahti- ja matkustajaliikennevarustamo Finnlines palkittiin vuoden parhaana varustamona. Samassa kategoriassa olivat ehdolla Eckerö Line, Tallink Silja Line, Viking Line ja Wasaline.
Palkinnon arviointi perustuu kuluttajatutkimukseen, jonka painoarvo on 50 prosenttia, matkailualan ammattilaisten ääniin, joiden osuus on 25 prosenttia, sekä ammattilaisraadin arvioon, jonka osuus on 25 prosenttia.
”Olemme erittäin otettuja tästä tunnustuksesta, jonka saamme nyt jo toisena vuotena peräkkäin. Se osoittaa, että arvostus ei perustu pelkkään uutuudenviehätykseen, vaan olemme aidosti onnistuneet tarjoamaan asiakkaillemme korkeatasoisia matkustuspalveluita myös pidemmällä aikavälillä. Kiitämme asiakkaitamme luottamuksesta ja yhteistyökumppaneitamme erinomaisesta yhteistyöstä”, Finnlinesin matkustajaliikennejohtaja Marco Palmu sanoo yhtiön tiedotteessa.
Matkustajakokemusta kehitetty
Finnlines on viimeisen vuoden aikana kehittänyt matkustajakokemusta parantamalla laivapalveluita, panostamalla digitaaliseen asiakaskokemukseen sekä vahvistamalla henkilökunnan palvelukoulutusta.
Yhtiö kertoo panostaneensa myös asiakasviestintään aiempaa enemmän.
Finnlinesin uusimmat alukset, Suomi–Ruotsi-reitillä liikennöivät Finnsirius ja Finncanopus, edustavat yhtiön uutta palvelukonseptia. Siinä yhdistyvät moderni suunnittelu, korkea palvelutaso ja kestävät teknologiat.
Finnlines jatkaa myös laivainvestointeja. Yhtiö on tilannut kolme uutta alusta Suomi–Saksa-reitille. Alusten on määrä aloittaa liikennöinti vuosina 2028–2029.
Yhtiön mukaan suunnittelua on ohjannut panostus matkustuskokemukseen erityisesti pitkällä merireitillä.
”Uusien alusten matkustuskokemus yllättää monet, sillä ne ovat kuin merellä seilaavia designhotelleja, joissa kiireettömyys ja mukava yhdessäolo ovat etusijalla. Palkinto on linjassa myös Finnlinesin oman asiakastutkimuksen kanssa. Vuonna 2025 suositteluhalukkuus (NPS) oli 78 ja aikomus matkustaa uudelleen peräti 85”, myynti- ja markkinointipäällikkö Krista Orvomaa kertoo.
Viime aikoina yhtiö on panostanut erityisesti ravintolakonsepteihin. Tulevana kesänä matkustajille on luvassa uutuuksia ravintoloissa, tax free -myymälöissä ja viihdeohjelmassa.
Grand Travel Award nostaa esiin matkailualan toimijoita
Grand Travel Award järjestettiin ensimmäisen kerran Ruotsissa vuonna 1992. Sittemmin tapahtuma on laajentunut myös Norjaan ja Suomeen.
Tapahtuman tavoitteena on nostaa esiin matkailualan parhaita toimijoita riippumattomaan kuluttajatutkimukseen ja ammattilaisten arvioihin perustuen.
Tutkimuksen toteuttaa Nordic Bench. Siinä hyödynnetään NPS-menetelmää ja arvioidaan muun muassa palvelun laatua, luotettavuutta ja brändimielikuvaa.
Vaula Aunola
