05.12.2017

Elomaticin Patrik Rautaheimo Meriteollisuus ry:n puheenjohtajaksi

Meriteollisuus ry valitsi uuden hallituksen yhdistyksen syyskokouksessa. Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin Elomatic Oy:n toimitusjohtaja Patrik Rautaheimo, joka tarttuu uuteen toimeensa innolla. ”Meriteollisuus kasvaa vauhdilla ja alan tulevaisuudennäkymät ovat erinomaiset”, Rautaheimo sanoo.

”Meriteollisuus ry:n toiminta on keskeisessä roolissa alan menestykselle. Sekä kansallisten että kansainvälisten toimintaedellytysten tulee mahdollistaa alan yritysten kilpailukyvyn kehittäminen pitkälle tulevaisuuteen, ja siihen pyrimme aktiivisesti vaikuttamaan.”

Meriteollisuus ry:tä ansiokkaasti usean vuoden ajan luotsannut Juha Heikinheimo jättää yhdistyksen uusiin käsiin hyvillä mielin.

”Ryhtyessäni Meriteollisuus ry:n puheenjohtajaksi alan taloudellinen tilanne oli täysin toinen. Olen erittäin tyytyväinen siihen, että alan näkymät ovat nyt pääsääntöisesti vahvat”, Heikinheimo toteaa. ”Suomalainen meriteollisuus on maailman huippua. On ollut ilo saada luotsata alan yhteistyötä näiden vuosien ajan.”

Meriteollisuus ry kiittää Juha Heikinheimoa aktiivisesta työstä suomalaisen meriteollisuuden hyväksi.

Meriteollisuus ry:n hallituksen kokoonpano vuonna 2018:

Toimitusjohtaja Patrik Rautaheimo, Elomatic Oy (hallituksen puheenjohtaja)
Johtaja Arto Lehtinen, Wärtsilä Oyj Ab
Toimitusjohtaja Esko Mustamäki, Arctech Helsinki Shipyard Oy
Varatoimitusjohtaja Tapani Pulli, Meyer Turku Oy
Toimitusjohtaja Heikki Pöntynen, Rauma Marine Constructions Oy
Toimitusjohtaja Kiuru Schalin, Stellio Oy
Toimitusjohtaja Reko Antti Suojanen, Aker Arctic Technology Oy
Teknologiajohtaja Karno Tenovuo, Rolls Royce Oy AB
Myynti- ja markkinointijohtaja Jouni Väkiparta, Allstars Engineering Group
Toimitusjohtaja Elina Vähäheikkilä, Meriteollisuus ry (hallituksen sihteeri)

Jaa artikkeli
portofnaantali