31.08.2022

Mikael Ruhala Suomen ja Baltian CMA CGM:n johtoon

Mikael Ruhala aloitti 31.8. pitkäaikaisen toimitusjohtajan Jouni Ahrelan paikalla samoissa tehtävissä CMA CGM:ssä.

Mikael Ruhala ja Jouni Ahrela.

Yhtiön pitkäaikainen toimitusjohtaja Jouni Ahrela on toiminut Suomen CMA CGM:n toimitusjohtajana vuodesta 2006 sekä vuodesta 2016 alkaen Suomen ohella Baltian maiden Cluster General Managerina.

Hänen paikalleen samoihin tehtäviin nousee Mikael Ruhala, joka tätä ennen työskenteli Maerskin omistamassa Hamburg Süd -varustamossa.

Jouni Ahrela on ollut hyvin aktiivinen henkilö Suomen Laivameklarit ry:ssä. Hän toimi yhdistyksen puheenjohtajana vuosina 2017-2020 ja käynnisti tuolloin toiminnan voimakkaan uudistamisen, joka jatkuu edelleen.

Suomen Laivameklarit ry kiittää Jouni Ahrelaa ansiokkaasta työstä yhdistyksen toiminnan hyväksi ja toivottaa Mikko Ruhalan johtaman Suomen CMA CGM:n henkilöistöineen tervetulleeksi aktiivisesti mukaan toimintaan.

Jaa artikkeli
FREJA