Helsingin Satama Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty maa- ja metsätieteen maisteri Ville Haapasaari, 46.
Viime vuosien ajan Haapasaari on vetänyt Helsinki-Vantaan lentokentän liiketoimintaa erinomaisella menestyksellä. Sitä ennen hän toimi yhteensä 14 vuoden ajan Finnlinesilla mm. liikennejohtajan ja myyntijohtajan tehtävissä. Aiemmin Haapasaari on työskennellyt mm. metsäteollisuuden kuljetusten parissa.
– Uudella toimitusjohtajalla on tehtävään kova palo ja taustallaan paitsi meriliikenteen osaamista, myös todella vakuuttavat tulokset lentokentän johtamisesta. Hän hallitsee kokemuksensa ansiosta erinomaisesti niin public-private -yhteistyön, asiakasrajapinnat kuin isot investoinnitkin, kertoo sataman hallituksen puheenjohtaja Matti Parpala toimitusjohtajan valintaan vaikuttaneista seikoista.
– Lentoaseman ja sataman liiketoiminnassa näen paljon yhtäläisyyttä. Kokemukseni tuo hyviä lähtökohtia mm. palveluvalikoiman ja matkustajakokemuksen kehittämiseen satamassa. Samalla palaan tuttuun toimintaympäristöön, Haapasaari kertoo.
Haapasaari aloittaa Helsingin sataman toimitusjohtajana myöhemmin tarkennettavana ajankohtana keväällä.