Rolls-Royce on ilmoittanut merkittävästä investoinnista azimuth-potkurilaitteiden tuotannon kehittämiseen Raumalla. 57 miljoonan euron investoinneilla nykyinen tuotantohalli saneerataan sekä rakennetaan uusi nykyistä korkeampi hallinosa. Kokoonpanolinjojen ja testauksen sijoittamisen aiemman kahden hallin sijasta yhteen halliin mahdollistaa tuotannon virtaviivaistamisen. Myös potkurilaitteiden testaukseen investoidaan.
Rauman-yksikössä valmistetaan eri kokoluokan potkurilaitteita, joiden pääasiallisia sovellutuskohteita ovat porauslautat ja -alukset, hinaajat sekä huoltoalukset. Rauman-yksiköllä on erikoisosaamista myös isojen, jäänmurtajiin ja arktisiin tutkimusaluksiin tarkoitettujen potkurilaitteiden suunnittelussa ja tuotannossa.
Suurimmat ja suuritehoisimmat Rolls-Roycen Raumalla valmistettavat potkurilaitteet ovat jäänmurtajiin tarkoitetut ARC-tyypin laitteet, joiden teho on 7,5MW ja voivat painaa 190 tonnia.
Rolls-Roycen Marine-liiketoiminnan johtaja Mikael Mäkinen sanoi: Azimuth-potkurilaitteet ovat yksi tärkeimmistä tuotteistamme, ja niitä on asennettuna maailman suurimpiin kelluviin laitteisiin. Rauman-yksikköön kohdistettu iso investointi luo meille valmiudet vastata markkinoiden kasvuun tulevaisuudessa, ja se on samalla myös luottamuksen osoitus henkilöstön asiantuntemusta ja ammattitaitoa kohtaan.
Suomen-yksikköjen toimitusjohtaja Olli Rantanen lisäsi: Yli 50 vuodessa, ensimmäisestä toimituksesta alkaen, potkurilaitteestamme on tullut asiakkaidemme ensisijainen valinta, kun vaaditaan ehdotonta luotettavuutta, tehoa ja toimintakykyä, usein vaikeissakin olosuhteissa. Investointien myötä on mahdollista suunnitella tulevaisuutta, tehostaa nykyisten laitteiden valmistusta ja suunnitella uusia sekä entistä isompia potkurilaitteita.
Azimuth-potkurilaitteet pyörivät 360 astetta pystyakselinsa ympäri ja tuottavat työntötehon sekä ohjauksen ilman erillistä peräsintä.
Kaksi maailman suurinta alusta on varustettu Raumalla valmistetuilla UUC-laitteilla:
- Allseas-varustamon omistama Pioneering Spirit on uusi innovaatio, isolla nostokapasiteetilla varustettu alus, joka kykenee öljynporauslauttojen raskaiden rakenteiden nostoon – kaksirunkoiseen alukseen on asennettu 12 UUC-potkurilaitetta.
- Shellin omistama Prelude on maailman suurin nesteytetyn kaasun tuotantoalus, jossa on kolme isoa UUC-potkurilaitetta aluksen pitämiseksi tarkasti paikallaan. Uuden, kehitetyn asennustavan ansiosta potkurilaitteet voidaan irrottaa ja huoltaa aluksessa.
Muutostyöt Raumalla alkavat välittömästi, ja valmista on vuonna 2020. Investointiin sisältyy mm. 200 tonnin siltanosturin hankinta, joka mahdollistaa suurimpienkin potkurilaitteiden nostot sekä kuusi koeajolaitosta. Lisäksi toimistotilat korjataan ja modernisoidaan täydellisesti sekä uudistetaan IT-järjestelmiä.