Irlannista Manner-Eurooppaan suuntautuvien rahtiliikenteen palvelujen kysyntä on kasvanut Brexitin jälkeen, ja uusi reitti tarjoaa merkityksellisen yhteyden Irlannin teollisuudelle. Tästä hyötyy myös Suomen, Saksan ja Espanjan kauppa ja teollisuus, sillä Zeebrüggessa tapahtuvan uudelleenlastauksen kautta näistä maista avautuu vaivaton yhteys Irlantiin.
Finnlines aloittaa uuden liikenteen 23.7.2022. Reittiä liikennöi Finnpulp, jossa on rahdille tilaa 3 259 kaistametriä, mikä vastaa noin 225 perävaunua. Aluksessa on myös tilaa 12 kuljettajalle.
Kummastakin satamasta lähtee kaksi vuoroa viikossa.
– Tuemme mielellämme Irlannin Brexitin jälkeistä kaupan kasvua Manner-Eurooppassa ja haluamme tarjota liikennöitsijöille tärkeän vaihtoehtoisen reitin, josta hyötyvät kaikki sidosryhmät ja Irlannin talous. Finnlines tuottaa asiakkailleen kustannustehokkaita ja tiheitä linjaliikennepalveluja, joiden CO2-päästöt kuljetettua rahtiyksikköä kohden jäävät alhaisiksi, toteaa Finnlinesin linjapäällikkö Antonio Raimo.
– Finnlines on tyytyväinen voidessaan laajentaa linjaverkostoaan ja parantaa palvelujaan, jotka auttavat asiakkaita kasvamaan ja kehittämään uutta liiketoimintaa, vahvistaa Finnlinesin toimitusjohtaja Tom Pippingsköld.
Lähde: Finnlines