Icon of the Seas lähtee tiistaina 28.11. kohti Espanjan Cádizia, jossa alukseen istutetaan palmut ja muut viherkasvit. Sieltä matka jatkuu Miamiin ja varsinainen liikennöinti käynnistyy tammikuun lopussa 2024. Laiva tulee risteilemään pääasiassa Karibialla.
Icon-sarjan aluksia on tilattu Meyerilta kolme, joista siis ensimmäinen on nyt luovutettu. Sarjan seuraavat alukset valmistuvat vuosina 2025 ja 2026. Sarjan toisen aluksen, Star of the Seasin rungon koonti aloitetaan Meyer Turun telakalla joulukuussa.
Päätöksiä sarjan neljännen aluksen rakentamisesta odotetaan telakalla, mutta Royal Caribbeanin uudisrakennustoiminnasta vastaavan varatoimitusjohtaja Harri Kulovaaran mukaan varustamo odottaa kokemuksia sarjan ensimmäisestä aluksesta, ennen kuin tehdään päätöksiä.
Odotukset uuden aluksen osalta ovat korkealla, sillä Royal Caribbean Internationalin toimitusjohtaja Michael Bayleyn mukaan ensimmäiset risteilyt on jo varattu täyteen. Icon of the Seas on varustamon parhaiten myyvä tuote.
Royal Caribbeanin innovaatioiden ja unelmien huippu
Juhlatilaisuudessa kuultiin Mayer Turun toimitusjohtaja Tim Meyeria, Royal Caribbean Groupin toimitusjohtaja Jason Libertya, Royal Caribbean Internationalin toimitusjohtaja Michael Bayleyta, aluksen kapteeni Henrik Loyta sekä Turun tuomiokirkon kirkkoherra Aulikki Mäkistä.

Ensin laskettiin Suomen lippu ja kuunneltiin seisaaltaan Maammelaulu, sitten nostettiin ensin Yhdysvaltojen ja Royal Caribbeanin lippu ja lopuksi Bahaman lippu ja kuultiin sekä Yhdysvaltojen että Bahaman kansallislaulu. Bahama on Icon of the Seasin kotipaikka.
– Royal Caribbeanin yli 50 vuoden aikana luomat innovaatiot ja unelmat ovat saavuttaneet uuden huipun. Icon of the Seas edustaa kaikkea sitä, mitä vastuullisessa lomanvietossa voidaan saavuttaa sitoutumisen ja vahvojen kumppanuuksien ansiosta. Kiitämme Meyer Turkua ja telakan uskomattoman osaavaa kumppaniverkostoa, joiden kanssa olemme tehneet tätä työtä. Iconilla matkustavien miljoonien muistot tulevat olemaan tähän mennessä suurin saavutuksemme, Royal Caribbean Groupin toimitusjohtaja Jason Liberty sanoo.
Royal Caribbean International markkinoi Icon of the Seasia ennennäkemättömänä lomanautintona, joka tarjoaa jokaiselle jotakin. Aluksen kahdeksalta erilaiselta teema-alueelta löytyy niin merten suurin vesipuisto, elävistä kasveista koostuva Central Park, vesiakrobatiaviihdettä tarjoava AquaTheatre kuin nelisenkymmentä erilaista ruokapaikkaa.
Teksti ja kuvat Kari Martiala
Pääkuva Janne-Petteri Kumpulainen
Lisää aiheesta: