17.11.2021

Maritime Day Åland – mutkaton meritapahtuma Maarianhaminassa

Marraskuussa järjestetty Sjöfartens Dag – Maritime Day Åland keräsi liki 500 osallistujaa ja yli 90 näytteilleasettajaa. Seminaarissa pinnalle nousivat ajankohtaiset aiheet kuten koronapandemian vaikutukset ja hiiletön meriliikenne.

Mukana oli paljon väkeä mantereelta, kuvassa Lauri Ojala (Turun yliopisto) ja Marina Paulaharju (Merimieseläkekassa).

Aurinkoa ja merta, vaikka marraskuussa, sitä tarjoaa Ahvenanmaa. Sjöfartens Dag – Maritime Day Åland järjestettiin tänä vuonna perinteisen toukokuun sijaan marraskuussa, kaikkien hyvin tuntemasta syystä. Mukaan ehti silti 500 rekisteröitynyttä osallistujaa ja yli 90 näytteilleasettajaa.

Tapahtumasalissa oli helppo pitää turvavälit.

Tapahtumaan kuului seminaari, jossa käsiteltiin ajankohtaisia aiheita lähtien COVID 19 vaikutuksista merenkulkuun ja luotiin katseita tulevaisuuden hiilettömään meriliikenteeseen. Muun muassa Suomen Varustamoiden toimitusjohtaja Tiina Tuurnala alusti pandemian aiheuttamista häiriöistä merikuljetuksiin liittyen ja laajasta yhteistyöstä niiden ratkomiseksi. Varustamot Godby Shipping, Rederi Ab Eckerö, Langh Ship ja Viking Line kertoivat tulevaisuuden näkymistään. DNV:ltä ja Wärtsilältä kuultiin näkemyksiä keinoista päästövähennyksiin ja tulevaisuuden polttoaineiden kehityksestä. Laivameklari Staffan Martin (Thunship) toi puheenvuorossaan esille merenkulun markkinoiden positiivisen tulevaisuuden. Kasvanut kysyntä antaa varustamoille on mahdollisuuden investoida uuteen tonnistoon ja energian vihreät vaihtoehdot luovat lisää bisnesmahdollisuuksia.

Laivameklari Staffan Martin katsoo positiivisesti tulevaisuuteen.

Tapahtuman merenkulkumessuilla oli noin sata näytteilleasettajaa manner-Suomesta ja myös Ruotsista, mukaan lukien varustamoita, meriteollisuuden yrityksiä sekä laajasti merenkulun yhdistyksiä ja organisaatioita.

Alandica Kongress Center on mukava paikka messutapahtumalle. Näytteilleasettajan on helppoa olla tyytyväinen.

Tapahtuman parasta antia olivat kohtaamiset kasvokkain, joita kaikki olivat kaivanneet. Oli kiva olla mukana tapaamassa uusia ja vanhoja tuttuja.

Meri-Maija Marva oli mukana kertomassa SAMKin koulutustarjonnasta. Rauman merikoulu vietti juuri 140-vuotisjuhliaan.

 

Anders Bergh on juuri siirtynyt Sjöfartsverketistä Shipbrokers Finlandin kumppaniyrityksen Unikien palvelukseen. Vierellään Sakari Kaseva.

Tapahtuman lopuksi Suomen Varustamot jakoi tunnustuspalkinnot ansioituneille merenkulkijoille. Yhdistyksen kultamitali jaetaan huomionosoituksena pitkäaikaisesta, ansiokkaasta meripalveluksesta Suomen kauppalaivastossa.

Tänä vuonna yhdistyksen kultamitalilla palkittiin kahdeksan henkilöä; Finnlinesin merikapteeni Mikael Lindholm, Godby Shippingin merikapteeni Thomas Stig Blomsterlund, Langh Shipin merikapteeni Hannu Soinila, Meriaura Groupin merikapteeni Thord Vaenerberg ja merikapteeni Klaus Ketto, OSM Maritime Groupin konepäällikkö Veijo Immonen ja päällikkö Pekka Hämäläinen, sekä Tallink Siljan merikapteeni Juha Rossi.

Tänä vuonna myönnettiin yhteensä kahdeksan mitalia, joista kuusi jaettiin tapahtumassa. Kuvassa vasemmalta oikealle: Pekka Hämäläinen, Veijo Immonen, Thord Vaenerberg, Klaus Ketto, Mikael Lindholm ja Juha Rossin mitalin vastaanottanut Jan Valtonen.

Seuraavan kerran meriväki kokoontuu Ahvenanmaalle merenkulkupäivän viettoon torstaina 12.5.2022. Edellisenä päivänä juostaan tai kävellään Mercy Ships Race, johon osallistumalla voi tukea lääkintäalusten toimintaa.

Tapahtuman yleisöä ja näytteilleasettajia palvelivat iloiset emännät.

Teksti ja kuvat: Sari Turkkila, Suomen Laivameklarit ry

Jaa artikkeli
portofnaantali