22.04.2016

China Ocean vaihtaa laivat parkkitaloihin

Kun oma toimiala ei kannata, on edessä vararikko tai alan vaihto. Kiinassa telakat kärsivät ylikapasiteetista, mutta vastaavasti autopaikoista maassa on jatkuva pula.

Kun oma toimiala ei kannata, on edessä vararikko tai alan vaihto. Kiinassa telakat kärsivät ylikapasiteetista, mutta vastaavasti autopaikoista maassa on jatkuva pula.

Raaka-aineiden alhaiset hinnat kuristavat merirahteja. Laivoista on reipasta ylitarjontaa, joten uudisrakennukset ovat Kiinassakin tyrehtyneet. Näiden syiden takia maassa on sitten 2010 mennyt nurin noin 140 telakkaa, ja lisää on luvassa, investointipankki JP Morgan & Chase arvioi.

Tätä taustaa vasten ei ole mikään ihme, että China Ocean etsii tulovirtoja ihan muilta toimialoilta kuin laivanrakennuksesta.

Konjunktuureja kuvaa sekin, että China Ocean Industry Group pudotti maaliskuussa nimestään tykkänään sanan ”shipbuilding.”

Yritysoston jälkeen China Ocean siirtyi ennakkoluulottomasti parkkibisneksiin. Seuraavien kolmen vuoden aikana China Ocean aikoo rakentaa 100 000 parkkitaloa tai -aluetta, minkä jälkeen peräti 70 prosenttia yhtiön liiketuloksesta kertyy pysäköintitoiminnoista.

Toimitusjohtaja Zhang Shi Hong sanoo uutistoimisto Bloombergille, että bisnesten hajauttaminen on päivän trendi kiinalaisissa telakkayhtiöissä.

Hongin mukaan kasvu jatkuu maailman suurimmilla automarkkinoilla samalla kun uusien laivojen kysyntä tyrehtyy entisestään. Niinpä yksi China Oceanin tappiollisimmasta yksiköistä, Jiangxin provinssissa sijaitseva telakka ryhtyi helmikuussa valmistamaan parkkitalojen rakenteita ja automaattisia pysäköintijärjestelmiä.

Laivanrakennuksen pellinvääntäjät koulutettiin uudelleen rakennusalan työntekijöiksi.

Jaa artikkeli