Deltamarin on solminut sopimuksen maailman suurimman siviilikäyttöön tulevan sairaalalaivan suunnittelupaketista China Shipbuilding Industry Corporationin (CSIC) kanssa. Alus rakennetaan Mercy Ships –hyväntekeväisyysjärjestölle Tianjin Xingang –telakalla Kiinassa.
Kyseessä on Deltamarinin historian ensimmäinen sairaalalaivaprojekti, johon yritys on jo aiemmin tehnyt konseptisuunnittelun yhdessä ruotsalaisen Stena RoRon kanssa telakkakyselyitä varten. Stena RoRo tulee myös johtamaan laivan rakennustyötä.
Deltamarinin laivasuunnitteluliiketoiminnan johtaja Jarmo Valtonen on innoissaan tästä ainutlaatuisesta projektista: ”Kehittäessämme tätä uutta laivakonseptia yhdessä Stenan ja Mercy Shipsin kanssa olemme oppineet paljon Mercy Shipsin tavoitteista ja näkemyksistä. Olemme ylpeitä saadessamme osallistua tällaiseen erityiseen projektiin, jolla osaltaan autetaan kehittyvien maiden vähäosaisia”.
Aluksen päämitat ovat pituus 174 m ja leveys 28,6 m ja sen nopeus tulee olemaan 12,0 solmua. Matkustajakapasiteetti on purjehtiessa 500 ja satamassa ollessa 950 henkilöä. Aluksessa on 277 hyttiä, joissa on yhteensä 641 vuodepaikkaa. Sairaalakäyttöön on varattu kaksi kantta. Aluksella on myös mm. koulu henkilökunnan lapsia varten.
Deltamarinin ja CSIC:n välisen sopimuksen arvo on n. 4,2 miljoonaa euroa ja suunnittelutyön arvioidaan kestävän 15 kuukautta. Laivan on suunniteltu valmistuvan heinäkuussa 2017.
Lähde. Meriteollisuus ry.