Mika Heiskanen on nimitetty Helsinki Shipyardin ja Sata Shipbuildingin toimitusjohtajaksi. Samalla Helsingin ja Porin telakoille muodostetaan yhteinen johtoryhmärakenne, jonka tavoitteena on yhdistää telakoiden osaamista ja kapasiteettia aiempaa tiiviimmin.
Heiskanen toimii lisäksi Kanadan, Yhdysvaltojen ja Suomen telakat omistavan Inocea-konsernin johtoryhmän jäsenenä.
Samalla Helsingin telakan nykyinen toimitusjohtaja Kim Salmi on nimitetty Vice President and General Manager, New Builds -tehtävään Suomen telakoiden yhdysvaltalaisessa sisaryhtiössä Davie Defensessa. Hänen vastuullaan on erityisesti Yhdysvaltojen rannikkovartiostolle rakennettavien Arctic Security Cutter -jäänmurtajien toteutuksen edellyttämän organisaation, tuotantokyvyn ja prosessien rakentaminen Texasissa osana Yhdysvaltain toimintojen merkittävää kehitys- ja investointiohjelmaa.
Salmen nimitys tehtävään on konkreettinen osoitus suomalaisen jäänmurtaja- ja laivanrakennusosaamisen kansainvälisestä arvosta. Helsingissä ja Porissa vuosikymmenten aikana kertynyt osaaminen tukee suomalaisen meriteollisuusosaamisen vientiä Yhdysvaltain markkinoille ja vahvistaa samalla toiminnan kehitystä Suomessa.
Sata Shipbuildingin nykyinen toimitusjohtaja Niko Suomela on nimitetty Vice President, Integration -tehtävään. Hän jatkaa osana Suomen toimintojen yhteistä johtoryhmää vastuualueenaan integraatio Sata Shipbuildingin ja Helsinki Shipyardin välillä sekä Suomen toimintojen yhteensovittaminen Inocea-konsernin Kanadan ja Yhdysvaltojen telakkatoimintojen kanssa.
Vahvistusta kansainväliseen kasvuun
Muutoksen tavoitteena on vahvistaa Suomen toimintojen kasvua ja telakoiden asemaa Inocea-konsernin kansainvälisissä hankkeissa. Helsingin ja Porin telakoiden on tarkoitus hyödyntää toistensa osaamista ja kapasiteettia sekä Suomessa että kansainvälisillä markkinoilla.
”Suomella on nyt poikkeuksellisen vahva asema kansainvälisillä jäänmurtajamarkkinoilla. Meidän tehtävämme on varmistaa, että tämä näkyy Suomessa kasvuna, investointeina, työpaikkoina ja vientinä”, Heiskanen sanoo.
Helsingin ja Porin telakoiden tilauskannan kokonaisarvo ylittää kaksi miljardia euroa. Telakoihin investoidaan vuosikymmenen loppuun mennessä noin 200 miljoonaa euroa. Telakat ovat kaksinkertaistaneet henkilöstönsä Suomessa viimeisen 12 kuukauden aikana ja palkkaavat vielä satoja uusia laivanrakennuksen ammattilaisia.
”Kim Salmen siirtyminen Texasiin kertoo siitä, että suomalaiselle osaamiselle on kysyntää maailman vaativimmilla laivanrakennusmarkkinoilla. Se on vahva signaali suomalaisen meriteollisuuden osaamisen kansainvälisestä tasosta ja arvostuksesta”, Heiskanen sanoo.
Telakoilla vahva tilauskanta
Helsingin ja Porin telakoiden tilauskannan yhteenlaskettu arvo ylittää kaksi miljardia euroa. Telakoihin on tarkoitus investoida noin 200 miljoonaa euroa vuosikymmenen loppuun mennessä. Yhtiöiden mukaan henkilöstömäärä Suomessa on kaksinkertaistunut viimeisten 12 kuukauden aikana, ja telakat rekrytoivat edelleen satoja laivanrakennuksen ammattilaisia.
Helsinki Shipyard ja Sata Shipbuilding kuuluvat Inocea-konserniin yhdessä Kanadassa toimivan Davie Shipbuildingin sekä Yhdysvalloissa toimivien Davie Defensen ja Gulf Copperin kanssa. Brittiläisomisteisella meriteollisuuskonsernilla on toimintaa Suomessa, Kanadassa ja Yhdysvalloissa.
Vaula Aunola